Zespół stresu pourazowego
Zespół stresu pourazowego (ang. Post-Traumatic Stress Disorder – PTSD) to choroba, z którą borykają się już nie tylko żołnierze, ale również uczestnicy wypadków i ludzie dotknięci różnymi traumami. Polega na niezdolności do wygaszenia lękowych wspomnień, które zaczynają dręczyć chorego i przeszkadzają mu w normalnym funkcjonowaniu. PTSD jest naturalną emocjonalną odpowiedzią na wydarzenia wywołujące lęk, często tak silną, że jej wyciszenie wymaga pomocy specjalistów. Niełatwo jest więc wyleczyć zespół stresu pourazowego – terapia to bardzo ciężka i długa droga, a skuteczne leczenie PTSD wymaga zaangażowania zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty.
Wpływ zespołu stresu pourazowego na pracę mózgu
Badania z użyciem tomografii pozytonowej (PET) i funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) wykazały, że mózgi pacjentów cierpiących na tę chorobę działają inaczej w obszarach związanych z pamięcią i lękiem. Gdy osoby takie przypominają sobie traumatyczne przeżycia, skanowanie ujawnia nadmierną odpowiedź na te wspomnienia w ich ciele migdałowatym. Z kolei ich kora środkowa przedczołowa reaguje słabiej niż u zdrowych ludzi. Istnieje zatem sprzężenie zwrotne, w którym kora hamuje ciało migdałowate, a jego „wyregulowanie” może sprawić, że pacjenci wyjdą ze swego chorobliwego lęku. Leczenie zespołu stresu pourazowego obejmuje zatem pomoc w unormowaniu pracy ciała migdałowatego.
Leczenie zespołu stresu pourazowego hipnozą
W hipnoterapii PTSD wykorzystujemy dwa rodzaje hipnozy, co pozwala nam uzyskiwać bardzo dobre wyniki w relatywnie krótkim czasie. Połączenie hipnozy werbalnej i niewerbalnej przynosi wymierne rezultaty w bardzo krótkim czasie, pomagając zniwelować objawy zespołu stresu pourazowego. Hipnoza niewerbalna obniża ogólny poziom stresu i poprawia funkcjonowanie ciała migdałowatego oraz kory przedczołowej. Natomiast za pomocą hipnozy werbalnej możemy dotrzeć do traumatycznych przeżyć, by je przywołać i uporządkować w bezpiecznej, terapeutycznej atmosferze.
Hipnoterapia pomaga zwalczyć charakterystyczne dla PTSD wybuchy gniewu lub drażliwość, nadmierną czujność i trudności z koncentracją oraz zasypianiem. W naszym gabinecie zajmujemy się różnorodnymi zaburzeniami snu i prowadzimy m.in. leczenie bezsenności hipnozą. Leczenie zespołu stresu pourazowego w stanie transu i relaksacji oznacza pracę z traumatycznymi wspomnieniami i reakcjami na bodźce, które je wywołują. W efekcie hipnoterapii bodźce te (np. perfumy) nie wywołują już negatywnych emocji; zastępują je emocje pozytywne. Warunkiem efektywności hipnozy w leczeniu zespołu stresu pourazowego jest zachowanie ciągłości pracy terapeutycznej oraz współpraca z terapeutą.