ODCHUDZANIE HIPNOZĄ

Odchudzanie hipnozą

leczenie otyłości i nadwagi łódź - odchudzanie hipnoząOdchudzanie hipnozą to skuteczna metoda leczenia otyłości i nadwagi. Powodów nadwagi może być bardzo wiele – u pacjentów, którzy chcą się jej pozbyć, ważne jest dotarcie do przyczyn, a nie tylko niwelowanie skutków. Może chodzić o zmniejszenie podświadomego lęku przed głodem, stresu itd. Ideą hipnotycznej terapii otyłości i nadwagi jest wpływanie na zachowanie pacjenta bez stosowania rygorystycznych diet. Hipnozę można wykorzystać również w celu wyeliminowania niektórych produktów żywnościowych za pomocą skojarzeń awersyjnych. W ten sposób można, na przykład, zmniejszyć ilość przyjmowanych słodyczy, fast-foodów albo tłustych potraw. 

Techniki leczenia otyłości i nadwagi hipnozą

Leczenie nadwagi hipnozą jest bardzo efektywną metodą, ponieważ skutkuje powstaniem nowych wzorców myślowych, zarówno w strefie świadomości, jak i podświadomości. Jest to proces dążący do wypracowania nowych ścieżek neurologicznych. Ideą hipnozy jest leczenie otyłości poprzez pracę z motywacją pacjenta i bodźcami, które powodują, że pacjent sięga po przekąski lub zbyt duże porcje posiłków.

Metody warunkowania pozytywnego czy negatywnego również są tu istotne – przy użyciu hipnozy można wprowadzić unikatową metodę warunkowania zapachem. Wyczucie pewnego zapachu może samo w sobie wywoływać uczucie sytości i ograniczać psychiczne odczuwanie głodu (choć nie eliminuje głodu fizjologicznego). Należy pamiętać, że hipnoterapeuta ma do dyspozycji długą listę odmiennych technik i dobiera spośród nich właściwą, podobnie jak lekarz dobiera odpowiednie leki. Szeroki wachlarz technik jest też stosowany w leczeniu zaburzeń odżywiania, w tym w leczeniu anoreksji hipnozą.

Zadania hipnoterapeuty podczas leczenia nadwagi hipnozą

Zadaniem hipnoterapeuty jest nie tylko wyleczenie pacjenta, ale przeprowadzenie go przez cały proces leczniczy – od diagnozy, przez dobór odpowiednich metod leczenia, ich wdrożenie i obserwację wyników, aż po utrwalenie pożądanych zachowań, wzorców czy motywacji. Szanse na to, że skutki terapii hipnotycznej będą trwałe, są spore, ponieważ w przeciwieństwie do terapii somatycznych, hipnoterapia sięga do kluczowych przekonań pacjenta na temat siebie i otaczającego świata. Leczenie otyłości przez hipnoterapię nie reguluje bezpośrednio procesów fizjologicznych, ale w sposób pośredni kieruje pacjentem tak, aby jego organizm zaczął prawidłowo pracować.

Odchudzanie hipnozą jako metoda zmiany wzorców zachowań

Możesz wyobrazić sobie hipnoterapię jako wskazywanie drogi – tutaj nie ma tabletek, które magicznie zmniejszą apetyt lub spalą tłuszcz, bo to jest niemożliwe nawet na poziomie biologicznym. Hipnoterapia może natomiast pomóc w wykształceniu odpowiednich wzorców zachowań oraz reakcji na bodźce, które skutecznie wyeliminują bezpośrednią przyczynę nadwagi lub otyłości, którą jest przejadanie się. Dzięki hipnoterapii praktycznie każda osoba z otyłością lub nadwagą może pozbyć się swojej choroby – to nie jest kwestia wiary, choć oczywiście pacjent musi współpracować z hipnoterapeutą. Hipnoza jest uznaną na świecie metoda wspomagania leczenia wielu chorób i siły jej oddziaływania dziś już się nie kwestionuje.