ODCHUDZANIE HIPNOZĄ

Odchudzanie hipnozą

leczenie otyłości i nadwagi łódź - odchudzanie hipnoząOprócz uwarunkowań zdrowotnych powodów nadwagi może być bardzo wiele. U pacjentów, którzy chcą się pozbyć nadwagi, ważne jest dotarcie do jej przyczyn, a nie tylko niwelowanie jej skutków. Może chodzić o zmniejszenie podświadomego lęku przed głodem, stresu itd. Ideą hipnotycznej terapii otyłości i nadwagi jest wpływanie na zachowanie pacjenta bez stosowania rygorystycznych diet. Hipnozę można wykorzystać również w celu wyeliminowania niektórych produktów żywnościowych dzięki skojarzeniom awersyjnym. W ten sposób można na przykład zmniejszyć ilość przyjmowanych słodyczy, fast-foodów albo tłustych potraw. Leczenie otyłości przy użyciu hipnozy można również wprowadzić unikatową metodę warunkowania zapachem – wyczucie pewnego zapachy może więc samo w sobie wywoływać uczucie sytości i ograniczać psychiczne odczuwanie głodu (choć nie eliminuje głodu fizjologicznego).

Leczenie otyłości i nadwagi poprzez hipnoterapię

Leczenie otyłości i nadwagi poprzez hipnoterapię jest bardzo skuteczną metodą, ponieważ powoduje powstawanie nowych wzorców myślowych, zarówno w strefie świadomości, jak i podświadomości. Jest to proces dążący do wypracowania nowych ścieżek neurologicznych, nowych wzorców zachowań w pewnej skali. Ideą hipnozy jest leczenie otyłości poprzez pracę z motywami, czyli bodźcami, które powodują pacjentem sięgającym po przekąski lub zbyt duże porcje posiłków. Oczywiście metody warunkowania pozytywnego czy negatywnego również są tu istotne, natomiast trzeba pamiętać, że hipnoterapeuta ma do dyspozycji sporą listę odmiennych technik i może dobrać spośród nich właściwą, podobnie jak lekarz dobiera leki mające różne składniki aktywne w celu wywołania określonego celu u różnych pacjentów.

Zadanie hipnoterapeuty

Zadaniem hipnoterapeuty jest więc nie tylko wyleczenie pacjenta, bo to zwieńczenie prac, ale przeprowadzenie go przez cały proces leczniczy – od diagnozy, przez dobór odpowiednich metod leczniczych, ich wdrożenie i obserwację wyników aż po utrwalanie pozytywnych zachowań, wzorców czy motywacji w celu osiągnięcia nie chwilowego, ale trwałego efektu. Szanse na to, że skutki terapii hipnotycznej będą trwałe, są spore, ponieważ w przeciwieństwie do terapii somatycznych, hipnoterapia sięga głębiej. Nie reguluje bezpośrednio procesów fizjologicznych, ale w sposób pośredni kieruje pacjentem tak, aby jego organizm został w sposób naturalny przestawiony na właściwy tor pracy.

Hipnoza, wskazanie drogi

Możesz wyobrazić sobie hipnoterapię jako wskazywanie drogi – tutaj nie ma tabletek, które magicznie zmniejsza apetyt lub spalą tłuszcz, bo to jest niemożliwe nawet na poziomie biologicznym. Hipnoterapia może natomiast pomóc w wykształceniu wzorców zachowań oraz reakcji w odpowiedzi na bodźce, które niezwykle skutecznie wyeliminują bezpośrednią przyczynę nadwagi lub otyłości, którą jest przejadanie się. Dzięki hipnoterapii praktycznie każda osoba z otyłością lub nadwagą może pozbyć się swojej choroby – to nie jest kwestia wiary, choć oczywiście pacjent musi w pewien sposób współpracować z hipnoterapeutą. Hipnoza jest uznaną na świecie metoda wspomagania leczenia wielu chorób i siły jej oddziaływania dziś już się nie kwestionuje.

Zobacz również: Leczenie depresji