LECZENIE ANOREKSJI I BULIMII

Anoreksja, bulimia – objawy

leczenie anoreksji łódźJeśli jedzenie bywa sposobem na poprawę nastroju, pojawiają się napady obżarstwa z poczuciem winy i nadmiernym lękiem przed przytyciem potrzebna jest wizyta u specjalisty i zdiagnozowanie podłoża tych objawów. Anoreksja, bulimia lub kompulsywne objadanie to bardzo niebezpieczne choroby, których wynikiem może być nawet śmierć pacjenta. Intensywny lęk przed przybraniem na wadze lub otyłością, mimo utrzymującej się rzeczywistej niedowagi, zaburzone postrzeganie własnej wagi i kształtu ciała, a także zanikająca menstruacja to tylko niektóre objawy, które powinny uruchamiać sygnał alarmowy. Fałszywa ocena własnego ciała charakteryzuje anoreksję, a ciągła walka ze swoim ciałem jest obrazem bulimii. Wiele czynników może mieć wpływ na powstanie choroby: problemy emocjonalne, zaburzone relacje rodzinne, wymagania otoczenia. Leczenie anoreksji i bulimii nie jest proste, istnieją jednak metody, które pozwalają pozbyć się objawów.

Hipnoza pomaga nie tylko pozbyć się objawów

Hipnoza pomaga nie tylko pozbyć się objawów, ale przede wszystkim usunąć przyczyny choroby. Jest to metoda tak skuteczna przede wszystkim dlatego, że pozwala na pełne i wiarygodne poznanie etiologii przypadku. To ważne, ponieważ w hipnoterapii działania terapeutyczne podejmuje się u źródeł – tam, gdzie rodzą się emocje, formowane są osądy i gdzie kształtowana jest samoświadomość, czyli w obrębie podświadomości. Skuteczność hipnozy wynika również z wielotorowego działania tej metody leczenia anoreksji i bulimii. Po pierwsze oczywiście usuwa się przyczyny schorzenia, co jest kluczem do sukcesu, ale wymaga czasu, a sama terapia dla pacjenta zawsze wiąże się z dużymi wyzwaniami. Dlatego hipnoterapeuta wykorzystuje różne techniki również w celu doraźnej pomocy – może wypracować u pacjenta nawyki, które zmniejszą dokuczliwość choroby albo pozwolą odbudować zachwiany światopogląd. Tak wieloaspektowe działanie jest konieczne, ponieważ bulimia i anoreksja nie tylko są chorobami złożonymi, jeśli chodzi o przyczyny, ale także mogą manifestować się w różny sposób – podstawowe objawy są takie same u wszystkich pacjentów, ale mogą pojawiać się także objawy specyficzne dla danej osoby i psychoterapeuta musi umieć sobie z nimi poradzi

Leczenie anoreksji i bulimii metodami psychoterapii

leczenie bulimii łódźLeczenie anoreksji i bulimii metodami psychoterapii, w tym hipnoterapii, wymaga czasu. Są to jednostki chorobowe, które, choć w dalszym ciągu są bagatelizowane, wynikają z naprawdę bardzo głębokich zaburzeń na tle psychicznym – objawy somatyczne są tylko i wyłącznie następstwem znaczącej przebudowy świata wewnętrznego. Hipnoza pozwala ingerować na poziomie głębszym niż większość powszechnie stosowanych metod leczniczych, natomiast należy pamiętać, że nie jest to metoda cudowna – jedna sesja terapeutyczna nie zniesie problemu, który narastał często przez kilka czy nawet kilkanaście lat. Na leczenie anoreksji czy bulimii potrzeba więcej czasu, ale na tle innych metod leczniczych to nadal hipnoterapia jest najszybszą i najpewniejszą metodą, ponieważ poza usuwaniem bieżących objawów, pomaga także wzmocnić psychikę pacjenta, co z kolei zapobiega ponownemu pojawianiu się pełnoobjawowej choroby. Warto udać się na sesję hipnoterapeutyczną jeszcze z jednego powodu: anoreksji i bulimii mogą towarzyszyć również objawy charakterystyczne dla innych jednostek chorobowych, a więc depresji, nerwicy, a nawet manii. Tradycyjne metody psychoterapii niezbyt dobrze radzą sobie z takimi współistniejącymi objawami.

Zobacz również: Leczenie bezsenności