Terapia indywidualna
Hipnoza to element terapii indywidualnej. Hipnoza w psychoterapii pozwala na skuteczne rozwiązywanie lub łagodzenie problemów natury psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. To sprawia, że terapeuci coraz chętniej sięgają po hipnoterapię i coraz odważniej polecają ją swoim pacjentom, zaprzeczając dotychczasowym stereotypom, zgodnie z którymi hipnoza i psychoterapia pozostają ze sobą w sprzeczności. Psychoterapia z hipnozą polecana jest osobom borykającym się z problemami w relacjach, jak również osobom cierpiącym z powodu problemów natury psychosomatycznej. Jej skuteczność została potwierdzona w leczeniu anoreksji, ale też:
Fobii;
Lęków;
Nałogów;
Zachowań kompulsywnych;
Zaburzeń nastroju, w tym depresji;
Kłopotów z okazywaniem i kanalizowaniem emocji;
Bulimii;
Dolegliwości bólowych;
Bezsenności;
Schorzeń psychosomatycznych;
Chorób somatycznych.
Cele hipnozy w terapii indywidualnej
Celem terapii jest zdefiniowanie problemu pacjenta i dotarcie do jego przyczyn. Następnie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi terapeutycznych, w tym także hipnozy, staramy się dokonać zmiany w sposobie funkcjonowania pacjenta. Jesteśmy w stanie zniwelować destrukcyjny wpływ emocji na jego życie, zmienić jego przekonania lub uwolnić od poczucia winy. W ten sposób osiągamy trwałą zmianę w podświadomości, co przekłada się na rozwiązanie problemu bądź jego załagodzenie. Jednocześnie w miejsce zniwelowanej emocji nakładamy pozytywne sugestie posthipnotyczne, których zadaniem jest poprawa samopoczucia oraz podniesienie motywacji do zmiany zachowania.
Hipnoza i psychoterapia wzajemnie się uzupełniają, stwarzając przestrzeń do efektywnej pracy terapeutycznej w wielu obszarach. Zarówno psychoterapia, jak i hipnoza są rekomendowane nie tylko w przypadku doświadczania problemów i trudności w życiu, ale również jako forma profilaktyki. Dzięki regularnym sesjom hipnoterapii możemy na bieżąco niwelować niekonstruktywne emocje, nim te wywrą negatywny wpływ na nasze życie.