Na czym polega psychologiczna terapia indywidualna?

indywidualna terapia

Wiele osób zmaga się codziennie ze stresem, lękiem czy negatywnymi myślami, które wpływają na nasze samopoczucie. Nie ze wszystkimi emocjami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. W takim wypadku pomocna może okazać się terapia indywidualna prowadzona przez specjalistę. Na czym ona polega? Co dzięki niej uzyskamy?

Jak przebiega terapia indywidualna?

Terapia indywidualna polega na spotkaniach pacjenta z psychoterapeutą. Podczas ich trwania ważna jest spokojna, szczera rozmowa. Dzięki temu specjalista może dobrać odpowiednią metodę działania. Cel spotkań to zdefiniowanie problemu, z jakim musi borykać się dana osoba, a także poszukanie jego przyczyn. Kolejnym etapem jest próba zmiany zachowań czy myśli, które utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta. Specjaliści stosują różne metody, jednak zazwyczaj opierają się one na rozmowie.

W niektórych gabinetach stosuje się również hipnozę. Dzięki niej możliwe jest dokonanie trwałych zmian w podświadomości, co pozwala na osiągnięcie zakładanych celów terapii. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju spotkania oraz hipnoza są polecane nie tylko osobom mającym poważne problemy, lecz także wszystkim stawiającym na profilaktykę. Opisując terapię indywidualną, dobrze też wspomnieć o tym, że jest ona przeciwieństwem tej grupowej, w której bierze udział więcej osób z podobnymi problemami.

Jakie zalety ma indywidualna terapia?

Mówiąc o terapii indywidualnej, warto wymienić także jej zalety. Wśród nich jest fakt, że podczas każdego spotkania terapeuta w pełni skupia się na pacjencie. Dzięki temu niezależnie od tego, z jakim problemem w danym momencie się zmagamy, możemy go omówić ze specjalistą. To rozwiązanie jest odpowiednie dla osób z diagnozą depresji, anoreksji, lękiem czy nałogami.