Leczenie bezsenności hipnozą
Leczenie bezsenności hipnozą polega na konfrontacji pacjenta z wypartymi emocjami oraz na nauce zasypiania. Sięgnięcie do wypartych emocji oznacza pracę z podświadomością pacjenta. W przypadku klasycznej terapii, źródeł problemu poszukuje się często „na zewnątrz”. Najczęstszymi zewnętrznymi przyczynami są:
Podwyższony poziom kortyzolu;
Nieprawidłowa praca receptorów acetylocholiny;
Zaburzenia pulsu i rytmu oddechowego.
Wszystkie one są ważne, jednak źródła egzogenne bardzo rzadko są bezpośrednimi przyczynami bezsenności; ta choroba ma swoje źródło niemal wyłącznie w psychice. Z badań wynika, że w przypadku osób cierpiących na bezsenność problematyczne nie jest unormowanie równowagi hormonalnej czy pracy serca, ale trudności mózgu w podjęciu rytmów pracy właściwych dla stanu spoczynku. Hipnoterapia jako narzędzie jest wprost stworzona do pracy z bezsennością, ponieważ stan transu jest podobny do śnienia.
Jak działa leczenie bezsenności hipnozą?
Hipnoza jest metodą, która w swoim działaniu jako podstawę wykorzystuje podobne (choć nie takie same) rytmy biologicznej aktywności mózgu, co zdrowy sen, stąd też dobroczynne działanie tej metody psychoterapeutycznej. Można powiedzieć, że hipnoterapia działa na trzech poziomach:
Podświadomości, pomagając wyeliminować najgłębsze przyczyny braku snu;
Świadomości, dając pacjentowi do dyspozycji pewne narzędzia, które ten może samodzielnie wykorzystywać, jak choćby techniki oddechowe czy relaksacyjne;
Fizjologii, gdzie trans hipnotyczny reguluje pracę wielu narządów, wprowadzając je w stan „indukowanego snu”.
Leczenie bezsenności metodą hipnoterapii praktycznie nie ma przeciwwskazań, choć wielu pacjentów nie odczuje korzystnego wpływu tej metody po pierwszej sesji. Wynika to z faktu, że trans hipnotyczny jest zawsze ograniczony w czasie, zmiany wprowadzane są stopniowo, natomiast problemy prowadzące do bezsenności mogły kumulować się całymi latami, co wydłuża proces leczenia.
Zalety leczenia bezsenności hipnozą
Hipnoza jako metoda leczenia bezsenności ma wiele zalet:
Pozwala pozbyć się bezsenności na zawsze;
Skutkuje zwiększeniem odporności podświadomości na zaburzenia wywołane przez zewnętrzne bodźce;
Zwalnia z konieczności udziału w farmakoterapii.
Hipnoza dostarcza pacjentowi ważnych informacji o jego konstrukcji psychicznej. Po kilku sesjach pacjent jest w stanie samodzielnie badać swoją świadomość, zdobywa umiejętność powiązania stanu psychicznego ze stanem fizjologicznym, a po pewnym czasie także manipulacji tą równowagą i wiadomego wyciszenia. Po seansach hipnoterapeutycznych podświadomość staje się odporniejsza na zaburzenia, a to tworzy swoistą tarczę, która zapobiega pojawieniu się poważnych problemów ze snem w przyszłości. Warto dodać, że hipnoterapia może być stosowana jako podstawowa metoda walki z bezsennością. To samo dotyczy leczenia depresji hipnozą. Pominięcie etapu farmakoterapii może być korzystne, ponieważ przyjmowanie środków nasennych jest u niektórych pacjentów przyczyną rozregulowania zegara biologicznego i pracy układu hormonalnego.