Hipnoza: Czy pomaga? Czy jest bezpieczna?

hipnoza

Hipnoza to fizjologiczny stan umysłu. Często określana jako stan głębokiego relaksu lub transu hipnoza jest wykorzystywana do tzw. hipnoterapii. Leczenie hipnozą wykorzystuje fakt, iż umysł w stanie hipnozy pracuje w częstotliwości charakteryzującej się zwiększoną podatnością na sugestię i spłyconą funkcją krytyczną. Hipnoza jest naturalnym stanem umysłu, w którym przebywamy wielokrotnie w ciągu doby, spontanicznie go osiągając i z niego wychodząc. W związku z powyższym błędnym jest przekonanie, jakoby ktoś nie był podatny na hipnozę oraz leczenie za pomocą hipnozy. Warto przy tym pamiętać, że zdolność pacjenta do wejścia w stan hipnozy jest ściśle powiązana z działaniami terapeuty – stosowanymi metodami i technikami. Może się więc okazać, że pacjent osiągnie trans hipnotyczny dopiero po zmianie metody wprowadzania weń, co w niektórych przypadkach wymaga przeprowadzenia kilku prób. Skoro każdy z nas jest podatny na hipnozę i może być przy jej pomocy leczony, naturalnym wydaje się pytanie o to czy hipnoza pomaga? Jak również o to czy hipnoza jest bezpieczna? I jakie są skutki uboczne hipnozy?

Skuteczność hipnozy jest potwierdzona, ale w dużej mierze zależy od kompetencji terapeuty. Dotyczy to zarówno umiejętności wprowadzenia pacjenta w stan głębokiego transu, jak i warsztatu terapeutycznego. Dobry warsztat terapeutyczny gwarantuje skuteczność hipnozy w szerokim spektrum zastosowań – od leczenia bezsenności, aż po leczenie nałogów. Jak to możliwe? Hipnoterapia wykorzystuje stan hipnozy do dokonywania trwałej zmiany w nastawieniu pacjenta – pomaga uwolnić się od niekorzystnej emocji bądź przekonania. W tym celu terapeuta korzysta z narzędzia nazywanego „Regresją do Przyczyny”. Dzięki temu niweluje niekonstruktywne emocje i przekonania, zmienia emocjonalne zakończenia wydarzeń lub uwalnia pacjenta od poczucia winy. Następnie w miejsce negatywnej emocji nakładane są pozytywne sugestie posthipnotyczne, które dodatkowo poprawiają samopoczucie pacjenta i zwiększają jego motywację do zmiany postępowania. Tak rozumiana hipnoza pozostaje bezpieczna i skuteczna. Z drugiej jednak strony może się zdarzyć, że będziemy odczuwać negatywne skutki uboczne hipnozy. Negatywne skutki uboczne hipnozy są konsekwencją nieprawidłowo przeprowadzonej terapii i wynikają z niewiedzy lub braku kompetencji terapeuty. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, żeby hipnoza pomagała i nie niosła za sobą negatywnych skutków ubocznych, powinniśmy korzystać wyłącznie z pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych hipnoterapeutów.

Czy pomaga i w czym pomaga? Terapeutyczna skuteczność hipnozy.

Hipnoza służy przede wszystkim podnoszeniu jakości życia. Hipnoza w psychoterapii, jak również hipnoterapia pomagają rozwiązywać lub łagodzić problemy natury psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Terapia rozwiązuje zarówno problemy w relacjach, jak i problemy natury psychosomatycznej. O potwierdzonej skuteczności hipnozy mówi się w przypadku leczenia fobii i lęków, nałogów, zachowań kompulsywnych, zaburzeń nastroju, kłopotów z okazywaniem i kanalizowaniem emocji. Praktyka pokazuje, iż hipnoza jest równie skuteczna w przypadku terapii zaburzeń odżywiania, leczenia bólu, bezsenności, schorzeń psychosomatycznych i chorób somatycznych.