Hipnoza to fizjologiczny stan umysłu. Często określana jako stan głębokiego relaksu lub transu hipnoza jest wykorzystywana do tzw. hipnoterapii. Leczenie hipnozą wykorzystuje fakt, iż umysł w stanie hipnozy pracuje w częstotliwości charakteryzującej się zwiększoną podatnością na sugestię i spłyconą funkcją krytyczną. Hipnoza jest naturalnym stanem umysłu, w którym przebywamy wielokrotnie w ciągu doby, spontanicznie go osiągając i z niego wychodząc. W związku z powyższym błędnym jest przekonanie, jakoby ktoś nie był podatny na hipnozę oraz leczenie za pomocą hipnozy. Warto przy tym pamiętać, że zdolność pacjenta do wejścia w stan hipnozy jest ściśle powiązana z działaniami terapeuty – stosowanymi metodami i technikami. Może się więc okazać, że pacjent osiągnie trans hipnotyczny dopiero po zmianie metody wprowadzania weń, co w niektórych przypadkach wymaga przeprowadzenia kilku prób. Skoro każdy z nas jest podatny na hipnozę i może być przy jej pomocy leczony, naturalnym wydaje się pytanie o to czy hipnoza pomaga? Jak również o to czy hipnoza jest bezpieczna? I jakie są skutki uboczne hipnozy?
Skuteczność hipnozy jest potwierdzona, ale w dużej mierze zależy od kompetencji terapeuty. Dotyczy to zarówno umiejętności wprowadzenia pacjenta w stan głębokiego transu, jak i warsztatu terapeutycznego. Dobry warsztat terapeutyczny gwarantuje skuteczność hipnozy w szerokim spektrum zastosowań – od leczenia bezsenności, aż po leczenie nałogów. Jak to możliwe? Hipnoterapia wykorzystuje stan hipnozy do dokonywania trwałej zmiany w nastawieniu pacjenta – pomaga uwolnić się od niekorzystnej emocji bądź przekonania. W tym celu terapeuta korzysta z narzędzia nazywanego „Regresją do Przyczyny”. Dzięki temu niweluje niekonstruktywne emocje i przekonania, zmienia emocjonalne zakończenia wydarzeń lub uwalnia pacjenta od poczucia winy. Następnie w miejsce negatywnej emocji nakładane są pozytywne sugestie posthipnotyczne, które dodatkowo poprawiają samopoczucie pacjenta i zwiększają jego motywację do zmiany postępowania. Tak rozumiana hipnoza pozostaje bezpieczna i skuteczna. Z drugiej jednak strony może się zdarzyć, że będziemy odczuwać negatywne skutki uboczne hipnozy. Negatywne skutki uboczne hipnozy są konsekwencją nieprawidłowo przeprowadzonej terapii i wynikają z niewiedzy lub braku kompetencji terapeuty. Dlatego, jeśli zależy nam na tym, żeby hipnoza pomagała i nie niosła za sobą negatywnych skutków ubocznych, powinniśmy korzystać wyłącznie z pomocy wykwalifikowanych i doświadczonych hipnoterapeutów.
Czy pomaga i w czym pomaga? Terapeutyczna skuteczność hipnozy.
Hipnoza służy przede wszystkim podnoszeniu jakości życia. Hipnoza w psychoterapii, jak również hipnoterapia pomagają rozwiązywać lub łagodzić problemy natury psychicznej, emocjonalnej i fizycznej. Terapia rozwiązuje zarówno problemy w relacjach, jak i problemy natury psychosomatycznej. O potwierdzonej skuteczności hipnozy mówi się w przypadku leczenia fobii i lęków, nałogów, zachowań kompulsywnych, zaburzeń nastroju, kłopotów z okazywaniem i kanalizowaniem emocji. Praktyka pokazuje, iż hipnoza jest równie skuteczna w przypadku terapii zaburzeń odżywiania, leczenia bólu, bezsenności, schorzeń psychosomatycznych i chorób somatycznych.