Anoreksja określana również jako jadłowstręt psychiczny jest zaburzeniem odżywiania, które znacząco wpływa na życie dotkniętej nim osoby. Możemy wyróżniać dwa jego typy — restrykcyjny, gdy osoba chora wyraźnie ogranicza ilość spożywanego jedzenia, a także bulimiczny — w tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy osoba z diagnozą zaburzeń odżywiania ma chwile, w których się objada, pomimo tego, że na co dzień je niewiele. Dodatkowym objawem anoreksji jest również nadmierne kontrolowanie swojej wagi. Co powoduje tego rodzaju problemy?
Anoreksja — najczęściej spotykane przyczyny
Przyczyny anoreksji najczęściej możemy znaleźć w czynnikach genetycznych, a więc w tym, że członkowie rodziny danej osoby już wcześniej walczyli z tym problemem. Oprócz tego zaliczane są do nich nieprawidłowości w neuroprzekaźnictwie. Mówi się również o podłożu psychicznym anoreksji. Najczęściej zaburzenia odżywiania dotyczą młodych kobiet wychowywanych w środowisku, które przykłada dużą wagę do wyglądu oraz odpowiedniej wagi. Predyspozycje do tej choroby mają również perfekcjoniści o obniżonej samoocenie oraz wszyscy źle radzący sobie z problemami.
Jak leczyć anoreksję?
Zaburzenia odżywiania niosą ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Przede wszystkim długotrwała głodówka prowadzi do znacznego spadku masy ciała i wyniszczenia organizmu, a co za tym idzie — poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli więc zauważymy pierwsze objawy tej choroby u siebie lub u kogoś z bliskich warto przeciwdziałać. Jednym ze sposobów walki z zaburzeniami odżywienia jest leczenie anoreksji hipnozą umożliwiającą pracę z emocjami oraz myślami, o których istnieniu często nie wiemy. W określonych przypadkach potrzebna okazuje się również farmakoterapia, a nawet leczenie szpitalne.